حساب اشخاص در سیستم چند ارزی

فهرست اشخاص در نرم افزار حسابداری چندارزی

وضعیت حساب‌های ارزی و ریالی هر شخص به‌صورت جداگانه در هر لحظه معلوم است. مثلا یک شخص یک مانده حساب ریالی، یک مانده حساب یورویی، یک مانده حساب دلاری و یک مانده حساب یوآنی دارد که با یک کلیک قابل نمایش و گزارش است.  فی روز هر سه ارز هنگام تنظیم فاکتورهای فروش، خرید و مرجوعی ثبت می‌شود. از این فی برای تهیه‌ حساب ارزش دفتری سرفصل‌های حسابداری استفاده می‌شود. امکان تبدیل مانده‌حساب نهایی هر فاکتور به سایر ارزها وجود دارد. مثلا می‌توان یک فاکتور را دلاری ثبت کرده و مانده حساب نهایی را به حساب ریالی شخص وارد کرد. عملیاتی تحت عنوان تبدیلات حساب اشخاص، کار انتقال مقدار یا تمامی مانده حساب بدهکاری یا بستانکاری یکی از حساب‌های چهارگانه به دیگری را انجام می‌دهد. طی عملیاتی دیگر امکان اهداء یا دریافت تخفیف ارزی وجود دارد که به زیر حساب یکی از حساب‌های چهارگانه برده می‌شود.

 

تنظیم وضعیت حساب ابتدای دوره اشخاص

تنظیم وضعیت حساب ابتدای دوره اشخاص

 

هنگام تنظیم اکانت یک شخص، مشخصات متعددی قابل ثبت است اما می‌توان فقط به نوشتن نام شخص نیز بسنده کرد. از مشخصات ثبتی برای چاپ نام کامل شخص با پیشوند در فاکتورها یا برای استفاده از مشخصات شناسنامه‌ای و کدملی او در گزارشات مالیاتی استفاده می‌شود. نشانی‌های مختلف شخص را می‌توان ثبت کرد. به شخص می‌توان اعتباری تخصیص داد و درصورت بیشترشدن بدهکاری او از مقدار اعتبار ریالی یا ارزی، از ثبت فاکتور جلوگیری کرده یا تذکر داده شود. تصویر شخص را می‌توان تنظیم کرد. برای حساب ابتدای دوره شخص همانطور که در شکل فوق دیده می‌‌شود، امکان ثبت مانده بدهکاری یا بستانکاری هر چهار حساب وجود دارد. راس مانده روزهای بدهی و طلب ابتدای دوره شخص نیز قابل تنظیم است.

 

دفتر حساب اشخاص، گزارش صورت ریز عملکرد حسابهای چهارگانه شخص

دفتر حساب اشخاص، گزارش صورت ریز عملکرد حسابهای چهارگانه شخص

 

هم از طریق عملیات مرتبط و هم از طریق صفحه‌ی جزئیات حساب شخص، امکان مراجعه سریع به گزارش کلی عملکرد حساب شخص وجود دارد. این گزارش در دفتر حساب شخص تولید می‌شود. دفتر حساب شخص صورت کلی بدهی و طلب هر فاکتور یا صورت ریز بدهی‌ها و بستانکاری‌های جزئیات فاکتورها را خیلی سریع تهیه می‌کند. هریک از دریافتی‌ها یا پرداختی‌های مربوط به حساب‌های ریالی و ارزی، مطابق با شکل فوق در زیر ستون بدهکاری و بستانکاری مرتبط با آن نوشته می‌شود. در پائین صفحه جمع بدهکاری و بستانکاری و مانده حساب هریک از حساب‌های چهارگانه مشخص می‌‌شود. در بخش صورت تفکیکی عملکرد، بر اساس روز، ماه، سال، نوع عملیات، نوع ریز عمل، شرح تفکیکات سریع صورت گرفته و گزارش تفکیکی اعمال می‌شود.

 

تغییر گزارش حساب اشخاص در نرم افزار حسابداری چند ارزی ارزیسافت

تغییر گزارش حساب اشخاص در نرم افزار حسابداری چند ارزی ارزیسافت

 

اگر از گزینه تغییر گزارش استفاده کرده و دفتر حساب را به همه اشخاص اختصاص دهیم، امکان تهیه گزارش تفیکی براساس نام اشخاص نیز فراهم می‌شود. مطابق با شکل فوق گزینه‌های مختلفی جهت تهیه گزارشات متعدد در اختیار کاربر قرار دارد. با یک کلیک می‌توان مثلا فقط جزئیات گردش حساب بستانکاران دلاری را دید. یا می‌توان حساب ارزش دفتری اشخاص براساس قیمت ارزها، هنگام ثبت فاکتورها را به دست آورد. از این گزینه در گزارشات پایان دوره عملکرد و برای تعدیل حساب اشخاص استفاده می‌شود. از طریق بخش فاکتورها به‌یکباره می‌توان مثلا فقط خرید و فروش را انتخاب کرد و جزئیات عملکرد اشخاص یا شخص مورد نظر در این فرایندها را کاوش کرد. این جدای از آن است که در پائین صفحه گزارش امکان جستجوی سریع و فیلترینگ ستون‌ها به دلخواه فراهم است. با تلفیق محدوده جزئیات فاکتورها و محدوده فاکتورها انواع گزارش دلخواه را می‌توان تهیه کرد. گزارشاتی مانند صورت عملکرد یک شخص با کالاها، صورت عملکرد یک شخص با خدمات، صورت ریز وجوه دریافتی یا پرداختی، صورت تخفیفات و اضافات، صورتحساب خرید یا فروش. عناوینی که ذکر شد توسط سیستم به‌صورت پیش‌فرض قرار داده شده است اما هر کاربری می‌تواند براساس نیاز خود گزارشات متنوع و نامحدودی را تهیه نماید.

 

نحوه تنظیم مانده حساب نهایی فاکتور فروش در برنامه چند ارزی

نحوه تنظیم مانده حساب نهایی فاکتور فروش در برنامه چند ارزی

 

گزینه‌های متعددی برای تبدیل حساب‌های ریالی و ارزی به یکدیگر در برنامه قرار داده شده است. مثلا هنگام ثبت فاکتور فروش و پس از ثبت تمامی جزئیات، مطابق با شکل بالا امکان تبدیل مانده‌حساب فاکتور به زیر حساب‌های ارزی یا ریالی دیگر وجود دارد. عملیات تبدیل مانده حساب ارزی به گونه‌های مختلفی در برنامه و در جاهای زیادی قرار داده شده است. جدای از حساب ابتدای دوره فرایندهای متعددی گردش حساب یک شخص در برنامه چند ارزی ارزیسافت را می‌سازند. خرید، فروش، دریافت وجه، پرداخت وجه، مرجوعی فروش، مرجوعی خرید، دفتر اقساط، تبدیل مانده حساب‌ها، اهداء یا دریافت تخفیف، چک صندوق و مرجوعی چک شرکت، هزینه‌های دریافتنی و درآمدهای دریافتنی، خرید و فروش اموال از جمله این فرایندها هستند.

 

برچسب‌ها‌: ،،،،،،
نوشته‌ی قبلی
حساب صندوق‌های ریالی و ارزی
نوشته‌ی بعدی
تنظیمات سیستم و ویژگی‌‌های ممتاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست